Gerçek Tsubasa: Ritsu DoanLuis Suarez, Arjen Robben, Virgil van Dijk ve hatta Ronald Koeman… Bu eski ve yeni efsanelerin ortak noktası yollarının bir noktasında Groningen’e uğramaları ya da direkt olarak oradan çıkış yapmaları. Ve hatta onlar kadar büyük isimler olmasalar da Marcus Berg, Dusan Tadic, Filip Kostic gibi önemli scouting keşiflerine de sahipler yakın dönemde. O yüzden Groningen, bu işe merak saranların mutlaka kadrosuna göz atması gereken bir kulüp. Nitekim bugünlerde de ilk 11’lerinde düzenli olarak oynattıkları 1998 sonrasında doğmuş 5 oyuncuları var. İçlerinden en dikkat çeken isim ise Ritsu Doan.

Aslında 20 yaşındakii Japon oyuncu, geçtiğimiz yaz ülkesinin Dünya Kupası kadrosunda da olabilirdi. Biraz araştırma yaptığımda buna şaşıranın bir tek ben olmadığımı fark etmiştim. Çünkü Japonya’nın oyununda tempo, birlikte oynama ile ilgili bir problem yoktu ama yaratıcılık eksiklikleri vardı. Bu konuda Ritsu Doan aldığı sürede ciddi anlamda fark yaratabilirdi. Her ne kadar Hollanda Ligi “wonderkid’leri cilalayıp, parlatma” ligi olarak görünse de Doan’ın orada yaptıkları sınır ötesi, yani ligin zayıflığından ve hücum oyuncuları iyi göstermesinin dışında direkt olarak yetenekleriyle alakalı.

“Japon’sun bir kere, oyun zekası olan adamsın…”


Ritsu Doan’ın donanımında müthiş bir oyun zekası var. Zaten bu özellik edinilecek bir şey değil, özel oyuncularca var olan doğuştan gelen bir şey. Sahada hep büyük düşünüyor. Örneğin, bir hücum anında en boşta görünen adamı değil de boşta gibi görünmeyen, ama top ona geldiğinde atağın gol olma ihtimalini daha da artıracak adamı görüyor. İşte bu özel oyuncu işi ve Doan’da Gamba Osaka döneminden bu yana mevcut. Üstelik, o oyun zekasını sahada süsleyebilecek yeteneklere de sahip.

Adam eksiltme konusunda bir sorunu yok. Bu konuda yeterliliği sorulduğunda “advanced” diye cevap verip geçiyor. Onun dışında kilit pas ve şut konularında da fazlasıyla yetenekli. Hatta eski Groningenli Arjen Robben tipi, “sağdan içe kat et ve uzak doksanı gör” gollerini şimdiden alışkanlık haline getirmiş durumda. Bu bakımdan bakıldığında kendisi için Japon tarihinin en iyi oyuncusu olabilir diye düşünebiliriz. Nakata’yı ayrı bir yere koyabiliriz, o futbol yetenekleri dışındaki karizmasıyla ülke için bir ikon haline gelmişti. Tarz olarak Nakamura ve Honda gibi isimlere yakın. Bu iki oyuncunun topa vuruş yetenekleri efsane olsa da Doan, ekstra olarak driplingçi ve çok yönlü.

Pep Guardiola Üniversitesi’ni kazanabilir


Ritsu Doan’ın bir sonraki transferinin büyük bir kulübe doğru olacağı kesin. Şu ana kadar Juventus, Atletico Madrid haberleri de çıktı ancak kendisiyle en ciddi ilgilenen kulübün Manchester City olduğu yazılıyor ve bu, Groningen tarafından da doğrulanmış durumda. Yaz dönemindeki 5 milyon pound’luk teklifi reddetmişlerdi ancak ocak ayında yeniden bir hamle gelebilir.
Japon yetenekte tam olarak “Pep Guardiola’nın yeni oyuncağı” kumaşı var. Az önce de bahsettiğim gibi, oyuncu şu an için Robben bölgesinde oynuyor gözükse de çok yönlü ve daha birçok bölgeye evirilebilir. Sahte 9, forvet arkası ve hatta merkez orta saha… Çünkü Doan, oyun zekasını topsuz alanda da gösteren ve sırf ön sezileriyle sıkça top kapan bir oyuncu. Guardiola’nın önde baskılı oyununda rahatlıkla merkez orta saha yükünü bile kaldırabilir gelecekte. O sebeple ben, şayet bu transfer gerçekleşirse Ritsu Doan’ın “Yeni David Silva” olarak görüleceği kanısındayım. Bakalım neler olacak…

Hiç yorum yok: