Maç Yazıları

Türkiye'de futbol yorum programlarının çoğunun lig maçından daha fazla izlendiği, maç yorumcularının teknik direktörlerden daha fazla itibar gördüğü, daha çok tanındığı ve daha fazla para kazandığı bir dönemde yaşıyoruz. Öyle ki; şöhretli eski futbolcular jübile yaptıktan sonra teknik direktör olmak yerine ulusal kanallarda birer koltuk, ulusal gazetelerde birer köşe kapıp maç yorumu yaparak kariyer edinmeyi tercih ediyorlar.

Bu mesleğin bir okulu ve yazılı standartları yok ama bir odağı var. MAÇ. Esas olan maçı yorumlamak, maçı yazmak. Türkiye'de ise gelenek maçı bir kenara bırakıp kulüp yönetimlerinin, teknik direktörlerin, futbolcuların, hakemlerin ve hatta taraftarların teknik sosyal, psikolojik ve ekonomik açıdan doktora yapmış bilirkişi edasıyla yorumlanması. Maç hakkında görsel ve yazılı basında karşılaşacağınız yorumların kapsadığı alan incir çekirdeğini dolduracak kadar ya var ya yok.

Maç ile yapılan kritiklerin ortak özelliği ise normatif olması. Yorumcu ve yazarlarımızın birçoğu futbol sezonu boyunca maçları kendi ideal futbol algı ve doğrularına göre izleyip ona göre yorumluyorlar. Eh, haliyle maçları izleyememiş insanların ertesi gün televizyon ve gazetelerde yorumculardan maç hakkında öğrendikleri ise aşağıdakiler oluyor:

* Teknik direktörlerin hangi diziliş ve taktikleri kullanması gerektiği, kimi değiştirip oyuna alması gerektiği,
* Futbolcuların hangi mevkide hangi görevle oynaması gerektiği,
* Hakemin hangi kararı vermesi gerektiği,
* Taraftarların hangi dakikada nasıl ve ne tür tezahürat yapması gerektiği,
* Yönetimlerin ne kararlar alması gerektiği,

Bunların hiçbiri değersiz görüşler değil ama odak olmaktan ziyade normatif ve öznel yorumlar.

Oysa maç yorumculuğunda esas, dayanağı olmayan, doğruluğu kanıtlanamayacak varsayımsal bir yöntemle maçta olması gerekenleri değil; maçta olanları, sıradan bir futbol izleyicisinin gözden kaçırdığı detayları, bilmediği teknik konuları somut veriler ve görsellerle anlatmaktır.

Maç Yazıları sitesinde bilgimizin el verdiği ölçüde bunu yapmaya çalışacağız.

* Teknik direktörlerin maçta hangi diziliş ve taktikleri kullandığını, oyuna nasıl müdahale ettiklerini,
* Futbolcuların hangi mevkide hangi görevle oynadığını,
* Hakemin ne kararlar verdiğini,
* Taraftarların maça nasıl katıldığını,

vb. maçla ilgili birçok detayı somut veriler, görseller ve hikayeler eşliğinde öğrenmek ve tartışmak isteyenleri bekliyoruz.

6 yorum:

Adsız dedi ki...

birkaç sorum var o zaman merakımdan?
1)sadece süper lig mi yoksa genel mi?
2)Burda yazmaya devam edecekmisiniz.(şu anki tüm konularda)
3)Sadece maç yazzılarımı olacak yoksa genel olarak futbolmu?
merakımı mazur görün.

Cartalete dedi ki...

1- Süper Lig'in 9 maçı da değerlendirilecek. Buna takımlarımızın Avrupa maçları da eklenir mi, daha geniş kapsamlı olur mu onu zaman gösterir...

2- Buraya yazmaya devam edicem elbette. Maç yazıları sitesinde, ödev aldığım maçları yazacağım ek olarak, artık o hafta hangi maç gelirse.
Ama bu blogu etkileyecek bir durum değil.

3- Sadece maç yazıları...

Adsız dedi ki...

vay ben sende şu elitlerin arasına girdin ya, üzücü bir durum...

Cartalete dedi ki...

Perdelerimi kaldırdığında; her zaman bir futbol apaçisi göreceksiniz kardeşim merak etme :)

Resim sergileri artık benden sorulur demedik be abi. Madem futbol bu kadar büyük yer kaplıyor hayatımızda, bunu daha fazla kaleme alalım dedik hepsi budur.

ederlezi12 dedi ki...

Harika bir haber bu ..

Ben her zaman futbol bloglarını takip ederim . Maçlardan sonra sabah kalktığımda ilk açtığım site burasıdır. Ekipteki diğer arkadaşları da devamlı takip ederim.

Lakayıt bir şekle bürünen bazı sözde futbol programlarını seyretmektense her zaman futbol bloglarına önem verdim.

wwww.macyazilari.com a başarılar dilerim ... Her zaman takip edileceksiniz :)

Cartalete dedi ki...

Teşekkürler.

Bu arada bir alt bilgi sunayım: Beşiktaş maçları bana düştüğü zaman; buraya ayrı, macyazilari'na ayrı yazı yazacağım büyük ihtimalle.

Burada; Beşiktaş ağırlıklı, önermeli, biraz da "duygularla" yazılmış maç yazıları oluyor, olacak.

Sitede ise, rakibi de değerlendireceğim ve yorumdan çok görüneni, neler yaşandığını yazacağım için farklı bir format olacak. Yani, sitede okudum, burayı boşver; ya da burayı okudum siteyi boşver (rakiple alakalı şeyler de duymak istiyorsanız tabi) demeyiniz lütfen. :)