Lider Olmak

Galiba artık onun oynadığı futbola övgü yağdırmaya gerek yok. Zaten Liverpool kaptanı Steven Gerrard, önce “O, Messi ve Ronaldo seviyesine çok yaklaştı”, birkaç hafta sonra da “Yok yahu, bu adam dünyanın en iyi futbolcusu!” diyerek, hepimizin yerine Suarez’i yeterince ödüllendiriyor. Ancak atlanan bir şey var ki, onun genellikle “arızalı” tarafı ön plana çıksa da; aslında çok büyük yeteneğinin yanı sıra, çok da güçlü bir liderlik karakterine sahip olması.

Luis Suarez, maç içindeki her hareketini kendisinden önce takımını düşünerek yapıyor. Gollerinin dışında, hemen her güzel atağın başlangıç, gelişme ya da sonuç bölümünde var. Arkadaşlarıyla sürekli diyalog halinde, özellikle de genç oyuncularla. BBC Sport’un Premier Lig programında da bu konuya eğildiler ve Suarez’in bir pozisyonda genç sol bek Flanagan’ı nasıl yönlendirdiğini ele aldılar. Onun Liverpool'a katkısı, cezası biter bitmez kontağı çevirip, sıraladığı gollerle sınırlı değil...

Suarez, burada içeriye koşu yapmaya yeltenen genç sol bek Flanagan'a "kanatta kal" işaretini yapıyor.
Atağın devamında da aynı telkinleri sürdürmekte... Çünkü aklından geçen şey şu: "Eğer öndirekte topa ben dokunamazsam, arka direk boş kalmasın." Bir başka neden de, solundaki oyuncunun odağını Flanagan'ın üzerine çekip, daha boş pozisyonda kalması.
 Suarez, hakikaten de topu dokunamayınca, Flanagan gol pozisyonuyla burun buruna kalıyor.
Flanagan'ın güç bela dokunduğu top, direkten dönüyor.

Luis Suarez biraz sevimsiz adamdır, ama yeteneklerinin de ötesinde çok büyük bir oyuncudur. Bu noktada ben de uzun zamandan beri Gerrard'la aynı düşüncedeyim. "Dünyanın en iyisi" diyecek kadar değil tabi ama Messi-Ronaldo çılgınlığına en yakın adam o...

Aynı maçtan bir de şöyle güzelliği vardı. Kenardan kendisinden daha kıdemli Agger'in oyuna girdiğini görünce, "herkesin gözüne sokarak değil", usulca pazubandını çıkarıp, arkadaşlarıyla elden ele Agger'e gönderdi...3 yorum:

Övünç dedi ki...

Ülke gündemini düşününce futbolla ilgilenmek zor oluyor tabi ama dünkü maçta da tescil edildi bu analizdekilerin doğruluğu.

Yalnız şöyle bir fikrim var , mesela ben Messi'yi veya Ronaldo'yu Liverpool'a koyduğunuz da Suarez kadar etkili olamayabileceğini düşünüyorum.Gerçekten çok yüksek egolu adamlar olduklarından ötürü ne kadar aksini söyleseler de bazen takım başarısının önüne geçebiliyorlar bireysel hırslarıyla.Suarez'de bu hiç yok . İstatistik umrunda değil.Yeter ki maç kazansın.Bu da Liverpool'un ona göre şekil alması da bir etmen sanırım.

Bu sebeple her takım içerisinde %100 lider profili olmadan bu kadar etkili olamayabilir Suarez'de .

Demem o ki Suarez sanki Liverpool'da güzel :)

Cartalete dedi ki...

Katılıyorum kesinlikle, hem liderliğiyle hem de yetenekleriyle inanılmaz tamamlıyor Liverpool'u.
Son paslarda çok iyiler özellikle, bunun çoğunluğunda da Suarez var.

Gerçi bir atak vardı, 2-3 kere avantajı kullandı Liverpool; ayakta kalan iki adamıyla atak sonuçlandırdı. Orada Suarez kendi yarı alanında, taç çizgisinde top kapıp, Xabi Alonso gibi uzun oynayarak atak başlattı :)

Çok acayip bir adam oldu.

Ugur Tekeli dedi ki...

Valla yazacak çok bişey yok herhalde, ya sabır demekten başka. Ruhumuzda mazoşist bir yan var beşiktaşı ısrarla takip ediyoruz. Değişik bir zevk. Gökhan töreye 7,5 milyon $ vermememizi kuvvetle temenni eder beşiktaşk ımı allah ıslah etsin derim. Serdar kurtuluş artık can çekişiyor, inliyor, yok mu beni oyundan alan diyor ve sevgili bilic sonunda anladı sanırım aldı da. Herhalde tek kalan seçenek her maç 1 veya 2 oyuncuyu ilk onbire monte etmeye çalışmak olmalı. Mevcutlarla olan bu çok birşey kaybedeceğimizi sanmıyorum açıkçası. Herkese iyi tatiller